Operácia zajace alebo ako sa vynájsť

Autor: Jakub Betinský | 26.8.2013 o 15:20 | (upravené 26.8.2013 o 16:59) Karma článku: 9,27 | Prečítané:  675x

Môj starý otec už dlhé roky chová zajace. Pamätám si, ako sme sa ako malí chodili na ne pozerať do cárkov, dávali sme im všetko zelené, čo sme našli, a hladkanie postarších jedincov bolo iba na vlastné riziko pohryzenia. Dedo má už ale dlhší čas hlavu v smútku, pretože vedenie domáceho hospodárstva nie je také jednoduché ako kedysi (a ani potrebné, podľa niektorých). Samozrejme, vyšší vek hrá svoju rolu, ale čas a prácu, ktorý tomu obetuje, by mohol len ťažko niekto spochybniť. A predsa. Zajace nie a nie sa páriť, mládé sa nedožijú niekedy viac ako pár dní či týždňov a všetko ako by vychádzalo navnivoč. Čo sa ešte k tomu nestane, dedovi prednedávnom umrela dlho zháňaná samička, ktorá po sebe nechala sedem malých prckov. Ponechané napospas osudu, starí rodičia sa rozhodli o ne postarať netradičným spôsobom a o tom je aj tento článok.

 

Bol som v Bratislave, keď som sa od mami prvýkrát dozvedel o tom, že dedo kŕmi malé zajace mliekom cez injekčnú striekačku. Hrozne ma to pobavilo - to je celý on. A pritom taká somarina ako chovanie zajacov sa dá vyriešiť jednou návštevou supermarketu. Niekto rieši vysokú nezamestnanosť, niekto zbytočnosť vysokoškolského titulu a dedo na dôvažok zaopatruje zajace. Plne ho ale chápem. Je to súčasť jeho života, ktorá ho na staré kolená udržuje denne zamestnaného a má okolo seba kúsok živej prírody, na ktorú bol zvyknutý od malého mala.

Dnes sa mi naskytla príležitosť vidieť to na vlastné oči a dokonca som jedného malého prcka nakŕmil aj ja. Je to jednoduché a pritom precízne premyslené. Mlieko sa musí trochu prihriať, aby bolo ako od samičky, a na striekačku sa nitkou uchytí odstrihnutá malá hadička, aby mohli prckovia jednoduchšie cucať. Potom už len stačí jedného opatrne chytiť a pomaly mu striekačkou uvoľňovať malé dávky mlieka. Je to zdĺhavá vec, pričom takého kŕmenie treba robiť trikrát denne.

Obaja naši dôchodcovia z toho majú už denný rituál a priznám sa, je radosť sa na nich pozerať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?