Holandský denník: rené Jakuba príhody a skúsenosti (1)

Autor: Jakub Betinský | 15.2.2013 o 11:36 | (upravené 15.2.2013 o 11:48) Karma článku: 6,82 | Prečítané:  727x

Prvá skúsenosť s Holandskom? Skoro ma zrazil bicykel! Je to už veru raz tak, keď príde slovák do krajiny, kde majú okrem chodníkov a ciest aj všadeprítomné cyklistické trasy. Chce to trochu času na zvyknutie, hlavne opticky. Ale keď to už raz dostanete do oka, všetko ide ako po masle. Jediný problém nastane po návrate domov. Neviete či si máte skôr dávať pozor na bicykel na chodníku, ale auto na ceste, keď ste na bicykli.

Vlastne by som mal povedať, že sme ako Slovensko v európskom meradle asi aj dosť pokroková krajina. Dokázali sme dať do jedného súvislého pásu chodníky pre chodcov a cyklistov. Dúfam, že to nebude pokračovať a časom chodníky nezrušíme úplne a prikúpime do každej rodiny zo dve reflexné vesty.

Aký je vlastne rozdiel medzi tým Holandskom a Nizozemskom? Takáto somarila mi nedala spávať, ale nakoniec som sa dopátral odpovedi. Vrátme sa trochu na hodinu dejepisu a sľúbme si, že sa tentokrát pokúsime nezaspať. Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno mesto zvané Utrecht, v ktorom sa koncom 16. storočia dohodli na vzniku tzv. Utrechtskej únie. Tá bola niečim ako základným kameňom, z ktorého neskôr vyrástlo Holandsko ako ho dnes poznáme. V tej dobe ešte nebolo o krajínách beneluxu ani slichu a zlobu robilo Španielsko. Poznáte to, zase sa raz niečo nevedeli dohodnúť ohľadne náboženstva a akosi sa začalo formovať to čarovné slovíčko, ktoré preslávilo tulipánovo - áno, je to tolerancia.

 

Vráťme sa ale k našej únii, ktorú dokonca niekto pomenoval aj ako "spojené provincie". Ktovie koľko ich vtedy bolo, ale teraz ich je možno v Holandsku narátať 12. Utrecht je jedna u nich a je to súčasne aj názov mesta. Ďalšie dve provincie, ktoré je treba spomenúť je južné a severné Holandsko, ktoré pokrývajú územie nad, okolo a pod Amsterdamom a končia niekde pod Rotterdamom. Holandsko je teda pôvodne názov dvoch provincii, a vlastne sa tak volajú dodnes. Holanďania volajú svoju krajinu Nizozemsko, aj keď niektorí nacionálnejší (a hádajte, z ktorej provincie asi sú?) radi používajú názov Holandsko. Slovenčina v tom má akosi mišmaš. Ale tak čo už, zvykli sme si, či nie?

 

V jednom meste mi v tejto súvislosti porozprávali vtipný príbeh. Jeden pán z Ameriky sa jedného dňa rozhodol vycestovať do Európy a ako tak plánoval svoju cestu, Holandsko si nechcel nechať újsť. Pozerá na mapu a keďže sa mu zdalo trochu malé, vyhradil si naň iba dva dni. Keď už bol v Amsterdame a celé okolie mal pochodené, zdôveril sa ľudom v pube, že je to síce krásna krajina, ale trochu malá. Keď sa ho spýtali, ako to myslí, slušne im vysvetlil, že videl všetko za dva dni a onedlho pokračuje ďalej smerom na východ do neďalekého Nemecka. V tom sa všetci prítomní začali smiať a vysvetlili milému pánovi, že z Nizozemska videl zatiaľ iba Holandsko.

 

Hovorme si ale čo chcem, jedno sa im ale musí nechať. Holanďania majú zmysel pre architektúru a to je jednoducho fakt. Prechádzka hlavným námestím v Amsterdame je akoby cestovaním v čase. Počas dvoch týždňov som si nevedel oči odtrhnúť od dvoch vecí. Tehlované domi s veľkým predným oknom, ktoré vo väčšine prípadov nezdobia žiadne závesy - paparazzi to majú naozaj jednoduché. Ako druhé to boli ich domčeky, akoby hranoly, postavené na vode. Kanály sú súčasťou skoro každého mesta a ľudskej predstavivosti, už netrebalo dvakrát hovoriť.

 

Otázkou zostáva, ako by som si niečo také postavil na neďalekom potoku u mňa doma. Asi skočím za primátorom, aj keď neviem či bude mať pre mňa pochopenie. Ak nie, pošlem ho trochu cestovať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?