Cesta stopom: Žilina-Bratislava. Offroad mercedes a čas na zmenu.

Autor: Jakub Betinský | 5.1.2013 o 18:45 | (upravené 5.1.2013 o 22:36) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  1494x

Keď vychádzate zo Žiliny po Kragujeskej, určite si nenachajte újsť malú Slovnaftku po pravej ruke. Peši to na ňu zo železničnej stanice trvá niečo do pol hodiny, ale garantujem vám, že keď preskočíte cez koľajnice pod veľkým kruháčom, tak sa na chvíľu ocitnete akoby v inom svete. Náš predsilvestrovský stop sa vydaril a cesta prešla až veľmi rýchlo. Príbeh o zhovorčivom pánovi, ktorý má už viacerých vecí dosť a možno vie aj ako na to.

S kamarátkou sme už hodnú chvíľu mrzli na benzínke a na milé slovo a polozúfalý pohľad som nakoniec ukecal jednu pani, aby nás zobrala.  Ojazdená mazda, asi jej mamina ako spolusediaca a kopa batožiny a tašiek na zadných sedadlách. Išla ešte natankovať a že o chvíľku sa môžeme nalodiť. Vyzeralo to už na poriadnu tlačenicu, ale nalodený stopár je šťastný stopár.

Zrazu zastavil hneď vedľa nás veľký mercedes offroadovej rady (trieda M?) s nemeckou špz-tkou. Otočím sa na Veroniku či vie trochu po nemecky, že urobíme dojem a možno nás do Bratislavy zoberie on - kam inam by už len išiel. Po prvej vete sme zistili, že "slovákom je a slovákom zostane" a že nás berie. Zostávalo sa už len "ospravedniť" pani z mazdy, že nám bude musieť odpustiť našu neprítomnosť, natankovali sme a hurá na cestu.

Hneď po predstavení sa a podaní si rúk mi bolo jasné, že sa živí komunikáciou s ľudmi a že jeho biznis bude úzko naviazaný na one-to-one rozhovory. Od pravdy to nebolo ďaleko.

Cestou padlo viacero tém: kauza gorila, mobilizácie cez sociálne siete, nespokojnosť na Slovensku a vo svete, ako zvýšiť transparentnosť a podobne.

Pri otázke, čo hovorí na novú väčšinu odpovedá, že politiku už prestal sledovať - asi kategória znechuteného občana, ktorý neverí na perpetuum ficóbile či politickú alchýmiu, ktorá vyrobí z ničoho všetko a to efektívne prerozdelí.

Napriek všetkej tej kritike, ale má svoj plán. Tvrdí, že problém vidia všetci a každý človek nejakým občianskym zmyslom vníma, že súčasný stav nie je dobrý. Veľký problém je podľa neho v utajovaní informácii, prekrúcaní pravdy, ktorá sa na verejnosť dostane vždy pokrútená a prispôsobená záujmom elity. Chcel by sa v budúcnosti zaangažovať v tom, aby sa dostali na povrch všetky machinácie za farmaceutickým priemyslom, ukázať na odvrátenú stranu energetiky a technológii a nakoniec podporiť transparentnosť a slušnosť vo verejnom živote.

Z časti je to ten starý známy Paretov princíp, kde 80% bohatstva (moci) z pravidla pripadá 20% ľudí. Dokonca by sa to dalo aj zradikalizovať. Malo by to radšej byť 100-100, 0-100 alebo 50-50?

Niekedy je ťažké uvažovať nahlas o riešení a neznieť pri tom utopisticky a nerealisticky. Je riešením "info-leaks", pri ktorom sa z asi kredibilného zdroja podarí vypustiť do éteru zatajované informácie a klamstvo na pravdu obrátiť?

A funguje to vôbec? Z vlastnej skúsenosti si pamätáme, akú mobilizačnú silu mala gorila a zmenilo sa niečo? Zmena formou "info-leaks" je skôr mediálnou delikatesou, na ktorej sa dá asi viac zarobiť ako zmeniť. Netvrdím, že je zbytočná, ale neidealizoval by som ju ako prostriedok.

Ďalšou možnosťou je začať zmenu pomaly a zvnútra ako hovoria iní? Ale je na dosť času, keď volebné obdobie tvrá iba štyri roky a "z dlhodobého hľadiska sme všetci mŕtvi"?

....

S medzizastávnou v Ivanke pri Dunaji sme sa pomaly dostali do Bratislavy. Večerný život v plnom prúde a nezostávalo nám ako sa rozlúčiť. Popriali sme si veľa úspechov, každý v tom svojom a prišla mi na rozum jedna stará Andersenova rozprávka. Cisárove nové šaty! Keď nad tým rozmýšľam, celkom to vystihuje našu dnešnú situáciu a s tým sme sa rozlúčili.

A riešenie? Každý ma to svoje, ale čo tak pre zmenu nestratiť, opätovne získať alebo oprášiť náš detský spôsob nazerania na veci okolo nás a nebáť sa zakričať: "Cisár je nahý!", pretože niekedy o tom nemusí vedieť ani on sám.

Ďakujem za stopa.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?