Ako byť kreatívny a pritom nevymyslieť nič "nové"?

Autor: Jakub Betinský | 27.12.2012 o 14:51 | (upravené 27.12.2012 o 14:57) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  900x

Kreativita je dnes leitmotívom skoro každého životopisu, pracovného pohovoru či úspešného biznis modelu. Dá sa s ňou vyplniť nejedna fugu na trhu a je to jedna z vecí, proti ktorej slovenské školstvo aktívne bojuje. Wikipedia vám povie, že ide o každú inovatívnu a novú myšlienku, ktorá ma nejakú hodnotu. V krátkosti chcem ukázať na to, prečo s týmto tvrdením nesúhlasím a podeliť sa s iným pohľadom.

Aby som použil Tolkienovo majstrovké pero a pokúsil sa začať jazykom Stredozeme, napíšem to toto:

"Viem, že všetko čo Ilúvatar [Otec všetkého] stvoril bude trvať navždy. Nemôžeš k tomu nič pridať a nič z toho vziať. To, čo Ilúvatar spravil, je že nás nechal stáť pred všetkým týmto v bázni a úžase. Čokoľvek sa stane a môže stať, to sa už stalo predtým. On robí tú istú vec stále od znova."

Často som si myslel že byť kreatívnym znamená prísť s niečim "brand-new" s čím ešte nikto neprišiel a vymyslieť to úplne od základu. Niečo originálne a súčasne trefné a taký "eye-opener". Časom vnímam, že aj keď je na tom kus pravdy, stále k tomu chýba dodať to kľúčové.

Svet a život je už dávno "vymyslený" a nič nové k tomu nedokážem pridať, ani vziať.

Banálny príklad: predstavte si hocijakého veľkého objaviteľa, vynálezcu alebo génia, o ktorom ste čítali alebo je vám pre jeho prínos blízky [pre mňa to bude Steve Jobs]. Vymyslel niečo sám alebo bol prvý čo uvidel viac ako iní? Pochopil ako určitá vec naozaj funguje, popísal ju a vysvetlil alebo dal dokopy časti, ktoré by iní ani nevidel, že idú k sebe a vynašiel niečo, bez čosi si dnes život ani neviem predstaviť. Inými slovami, každý jeden z týchto ľudí sa dostal bližšie k pravde - o tom ako veci fungujú (napr. prírodné zákony) a ako ich použiť v náš prospech.

Byť kreatívny znamená dávať veci na povrch... v architektúre, v ekonómii, v umení, v práve, vo filozofii, biomedicínskej fyzike, vo vzdelávaní alebo stavebnom priemysle. Kdekoľvek ste a čokoľvek robíte.

Kreatívny človek je vynálezca! Vy-našiel niečo. Je to o hľadaní ešte nenájdeného. Kreativita nie je absurdný pokus spraviť z ničoho niečo, ale práve naopak, mať rešpekt a bázeň pred tým "niečim". Nejde o vymýšlanie v tomto slova zmysle, ale o všímanie a otvorenosť vidieť veci inak. ["think different"]

Tých, čo to dokázali.. tých považujeme za géniov. Ale pravdou zostáva, že je to úloha každého z nás a verte mi, na veku nezáleží.

Kreatívny deň prajem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?