Cesta stopom: Zlaté Moravce-Badín. Kamionista a dva príbehy.

Autor: Jakub Betinský | 25.12.2012 o 16:53 | (upravené 25.12.2012 o 17:02) Karma článku: 10,75 | Prečítané:  1713x

Neviem kto z vás už niekedy stopoval, ale keď vám zastaví kamión, vedzte, že to bude stáť za to! Bolo to už pár týždňov dozadu. So spolužiačkou sme stopovali na Sampor a cez tri medziprestupy sa nám tam nakoniec podarilo aj dostať. Najväčší zážitok bol však posledný stop.

Dotýčný, volajme ho Karol, nás na čerpačke zbadal ako prvý. Viem si predstaviť, ako sa na nás v duchu aj zasmiel: boli sme premrznutí na kosť (vonku cez -10), behali od auta k autu a každý nás odbil. Paradoxne - on si stopol nás a bol to stop šitý ako na mieru.

Cesta nebola najkratšia a ako už kamionisti zvyknú, radi sa porozprávajú o všetkom. Najviac na nich obdivujem tú bezprostrednosť. Ukázal nám na mobile fotky svojich detí, porozprával o nie najľahšom, ale v celku spokojnom živote, prezradil nám, aké prekvapko plánuje na Mikuláša a mnoho iných osobných vecí, ktoré by vám niekto len tak nepovedal - určite nie neznámym stopárom.

Dva príbehy:

Prvý je o smrti. Karol nám spomínal, ako mu pred časom nabúral do zadnej časti návesu osobák a bohužial šofér na mieste mŕtvy. Hovorí, že paradoxne tú smrť zo začiatku nejako ani nevnímal. Bol to šok. Hneď chcel pokračovať v ceste. Nevnímal potrebu sa s niekym porozprávať alebo nejak sa extra vydýchať. Dodal, že až asi po pol hodine to na neho zrazu doľahlo. Ťarcha nepriamej zodpovednosti, ťažoba a úzkosť celej tej situácii a na najbližšom odpočívadle to musel predýchať. Na človeka hneď začnú padať ako lejak tie dobre známe "keby" otázky, ale nezmení už nič. Spomenul som si vtedy na kamaráta zo stretnej, o ktorom som už dávnejšie písal. Zomrel pri autonehode a s ním odišiel aj neopakovateľný talent. Prečo nás vie smrť tak prekvapiť a pritom má k životu bližšie ako čokoľvek iné?

Druhý príbeh je na trochu veselšiu tému a dá sa z neho čo to poučiť. Karol spomínal jednu príhodu so stopárkou. Raz zviezol jednu slečnu a ako je zvykom a povinnosťou, kamionista musí (ak sa nemýlim) každé 4 hodiny stáť - bezpečnostná prestávka. Normálny stop, vystúpili a asi si aj oni dobre pokecali a keďže už bola slečna neďaleko od cieľa chcela sa Karolovi zavďačiť a že či si s ňou nedá kávu. Karol, jasný gentelman, zo začiatku ani počuť, ale nakoniec sa nechal dôraznou stopárkou ukecať a nechal sa pozvať. Pred kamiónom ju na rýchlo vypili a šiel ešte dookola skontrolovať, či má všetko bezpečne utiahnuté a vyrážajú. Tu na neho prišla ťažoba. Ako by ste sa zobudili na budík vo veľmi skorej rannej hodine a za nič na svete sa vám nechcelo vstávať. Len čo neposlušne položíte hlavu späť na vankúš, tak už o sebe neviete. A to bolo to posledné čo si pamätal. Zobudil sa, ako neskôr zistil, tak o štyri hodiny a po milej slečne ani chýru ani slychu. Mobil preč, notebook preč, všetko cenné z kabíny, čo sa dalo zobrať preč. Z čerpačky zavolal do firmy, kde ho už pár hodín zháňali a zmobilizovali políciu. Z toho plynú dve ponaučenia: keď dievča stopuje samo, nemusí byť vždy odvážne - niekedy je to profesionál. A po druhé: kávu na čerpačke si vždy treba kúpiť za svoje.

Vtipný paradox na záver. Karol bol taký milý, že keď bol na povinnej prestávke s nami, jasne že nás pozval na kávu. Po vypočutí predchádzajúceho príbehu ho ale kamarátka držala pod orlím zrakom, kávu som si s ním dal iba ja a nakoniec, cez všetko hádanie, som mu za ňu aj zaplatil. A ako bonus som si v kamióne nechtiac zabudol moju obľúbenú čapicu :)

Karol, vďaka za stopa a krásne Vianoce tebe i celej rodine.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?