Cesta stopom: Bratislava-Žilina. V mercedese očami pani právničky

Autor: Jakub Betinský | 22.12.2012 o 19:26 | (upravené 22.12.2012 o 19:40) Karma článku: 16,83 | Prečítané:  3624x

"Nejdete náhodou smerom na Žilinu a nezobrali stopára?", zaskočil a prekvapil som päťdesiatničku, ktorá po zaplatení pohonných hmôt nasadala do staršieho ojazdeného čierneho mercedesu. "A nič mi nespravíte? Ešte som stopára nikdy nebrala. Naozaj mi neklamete?" Takto nejak začalo naše stretnutie. Po pár minútach naliehania a milého presviedčania sa mi otvoril vzadu kufor a tešim som sa z dobrého stopa.

Sadol som si dopredu a ako káže stopársky kódex, chcel som uvoľniť atmosféru (zo mňa, ako neznámeho "nebezpečného" študenta na úteku) nejakou otázkou a trochu sa tým aj predstaviť.

Po začiatočnej neprístupnosti a zápche na diaľnici, ktorá nám dodala spoločnú neosobnú tému na rozlomenie ľadu, sme otvorili mnoho otázok a so záujmom som počúval skúsenosti tejto pani a kritickú otvorenosť, s ktorou reálne hodnotila veci.

Politika? Nie je moc spokojná so súčasnou situáciou, ale kto je? Spomínala, že po nežnej revolúcii bola v ovzduší veľká zmena, nový začiatok pre demokratické spolužitie, zodpovedné vládnutie a slobodný život. Je ale sklamaná, keď sa dnes pozerá okolo seba a vidí ľudí, ktorí nie sú schopní vidieť pravdu: nežná revolúcia bola až príliš nežná. Pri moci zostali tí istí ľudia a nový šat z nikoho nespravil nový charakter. Staré strany s novými menami a staré záujmy s novými tvárami. Mladý človek narodený po osemdesiatom ôsmom može stav, v ktorom sa svet okolo neho nachádza, chápať ako niečo "večné". Ako by to vždy tak bolo a vždy tak bude. Spoločnosť ho núti nerozmýšľať nad tým, že to, ako to je netrvá ani tridsať rokov a že niektoré črty má náš národ hlboko vryté pod kožu. Jednou z nich je istá nevôľa prijímať zodpovednosť za vlastné rozhodnutia. Túto výsadu vieme za misku šošovice a pár sociálnych istôt posunúť niekomu vyššie a hneď je o starosť menej v tom, už aj tak dosť ustarostenom živote. Fiktívna sloboda - toto pani vadilo.

Školstvo? Ako to niekto povedal, máme najlepší školský systém, aký si vieme na Slovensku prestaviť... bohužial ale v osemnástom storočí. Porovnanie je šokujúce, ale stojí za to si vygúgliť pohľad na obrázok školskej triedy z čias Márie Terézie a dnešnej základnej školy. Rozdiel bude asi iba v digitálnom prevedení. Pani nebola spokojná s tým, že dnešné deti ako aj stredo a vysokoškoláci myslia v rozmere jednej správnej odpovede a nie sú vedení k tomu, aby videli možnosti. Vlastné otázky nie sú potrebné a kreativita a nadanie žiaka idú na úkor jeho hlavy, od ktorej je škola platená. Jeho potenciál je zovšeobecňovaný a životnú víziu možno mať až po dobrom priemere.

Bezák? Padla reč aj o ňom. Arcibiskup, ktorý už nemohol viac mlčať. Nebola úplne na jeho strane, ale páčilo sa jej to, že poukázal na to, že "je niečo zhnité v štáte dánskom". Finančná netransparentnosť, ako aj určitý skostnatený prístup cirkvi k súčasným otázkam a výzvam. Hovorí, že cirkev ako by ešte nenašla svoj hlas, ktorým by sa prihovorila dnešnému "slobodnému" človeku.

Keby si mohla ešte raz vybrať, tak by už nebola právničkou. Chcela by byť opatrovateľkou, starať sa o ľudí.

Ako sme sa blížili do Žiliny, zakončila to únavou a znechutením, ktoré cití z toho, ako veci na Slovensku fungujú.

Povzbudila ma, že je to na nás mladých, aby sme sa s tým popasovali. Poďakoval som jej za dôveru, ale súčasne som jej nemohol nepovedať, že bez podpory jej generácie sa nám to nepodarí. Ukončila to tým, že je nás potrebné počuť a vidieť. Niekto taký tu podľa nej chýba. Lipšicovi fandí, ale nie všetko čo sa nazve novým aj nové je. Uvidíme, dodala.

Zabočila na krajnicu a vyskočil som na predmestí Žiliny. Kufor sa zase raz otvoril, vyhodil som si batoh na plecia a rozlúčil sa. Verím, že jej zvyšná časť cesty za rodinou na východ ubehla rýchlo a bezpečne!

Som rád, že odišla s plamienkom nádeje, že aj keď nenápadle, ale predsa sa na Slovensku ukazujú a formujú mladí, ktorí myslia inak.

Pani s čiernym mercedesom, ďakujem za stopa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?