Prečo by som sa chcel stať členom TEDxBratislava 2013?

Autor: Jakub Betinský | 26.11.2012 o 12:57 | (upravené 26.11.2012 o 14:21) Karma článku: 4,10 | Prečítané:  544x

S takýmto listom som sa dnes obrátil na vedenie bratislavského TEDx. Práve sa dáva dokopy nový tím na rok 2013 a toho je aj vaša šanca, či už ako dobrovoľníkov alebo členov tímu, priložiť ruku k niečomu úžasnému. Nechajte sa motivovať a inšpirovať myšlienkami, ktoré sú hodné šírenia.

 

 

Ja a TEDxTím

 

Moje univerzitné časy som si odkrútil v Taliansku a potom ako som sa vrátil od septembra na Slovensko som zistil, že je tu mnoho projektov, s ktorými som sa nielen vnútorne stotožnil, ale súčasne ma naplnili takou tou autentickou energiou, že sa predsa len niečo deje a novým kreatívnym myšlienkam sa darí preraziť na povrch.

Prečo by som chcel byť súčasťou TEDxTímu? Ja sám by som sa opísal ako TEDák, teda Tvorivý Energický Dobrodruh a ako out-of-the-box človek. V tomto projekte vidím obrovský potenciál tichej, ale progresívnej revolúcie v slovenskej mentalite. Konečne sa oslobodiť od stereotypného masového prístupu a dať možnosť kreatívnemu jednotlivcovi či skupine!

Mojou veľkou ambíciou do prítomnej budúcnosti je slovami Kena Robinsona revolúcia vo vzdelávaní na Slovensku. Moja mamina je učiteľka na osemročnom gymnáciu a práve ona mi je najväčším svedkom a kritikom tej nereálnej snahy zhora štandardizovať deti a marginalizovanie vzťahu učiteľa a žiaka. Pán Čaplovič s jeho svojským pohľadom na fínsky model vzdelávania je prototypom  nedivergentného a nekritického myslenia. Jediné čo mu potom zostáva je “vzdelávať” deti a mladých tak, aby s nich vyrástli iba perspektívne subjecky na trhu práce s dobrým priemerom výstupných testov. Bodka.

Práve v myšlienkach TEDu vidím tú energiu, ktorou je potrebné naplniť dnešné Slovensko. Nedusiť, ale naopak pozdvinúť ľudskú tvorivosť. Od dizajnu a moderných technológií cez architektúru a umenie k zdravým inštitúciám, vymáhateľnosti práva a zodpovednej slobode.

Ako takmer ukončený študent politickej ekonómie nachádzam veľkú inšpiráciu v mojom staršom bratovi, ktorý ako absolvet maľby na VŠVU vidí kultúrnu a estetickú podvýživenosť v školách ako i mimo nich. Anesteticky umŕtvujeme dušu a kreativitu nahrádzame krivkami produktivity. TED je pre mňa možnosťou myšlienkovej slobody a hodenou rukavicou post-modernej dobe.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?