Čo pre teba znamená mier v Európe?

Autor: Jakub Betinský | 26.11.2012 o 8:53 | (upravené 26.11.2012 o 12:48) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  1069x

Otázka, na ktorú bolo potrebné do polnoci odpovedať 120 znakmi (jeden twít alebo sms). Súťaž oragnizuje Európske fórum mládeže a výherca sa môže ísť pozrieť do Osla na slávnostné odovzdávanie nobelovej ceny za mier. Zapojil som sa i ja, ale namiesto smsky som napísal 120 slovnú mini úvahu, s ktorou sa chcem podeliť. Pred tým ako som začal, podarilo sa mi zapojiť niekoľko facebookých a gmail-chatových onlinerov do malého brainstormingu a odpovede boli inšpirujúce.

Čo je teda mier?

...vzájomná pomoc a spoločný rast


...čas, kedy sa spoločnosť môže orientovať aj na iné, ako len zakladné potreby a hodnoty

...pokoj medzi ľuďmi, medzi národmi a vzájomné rešpektovanie sa... ten pokoj, že nevybuchnem, ale konflikty riešiť rozumom či už na úrovni osôb alebo krajín

...mier je, keď si dokážeš podať ruku zo svojim nepriateľom a myslíš to úprimne


...nehrozí vojnový konflikt alebo nepokoje...
je to stav a proces zároveň

...absencia konfliktu medzi národmi... je to stav výbornej komunikácie a dohody medzi krajinami

 

...s pokojom vnímaná vôňa upečeného chleba a detský smiech z dvora

...stav pokoja, bezpečnosti, rešpektu a tolerancie zúčastnených strán

 

...život bez strachu

 

...mier je nedosiahnuteľný ideál stavu bez vojny, bez násilia a politických nepokojov, ktorý sa nedá dosiahnuť už len preto, že snaha bojovať, víťaziť a podrobovať je akosi vpísaná do teh zlej stránky ľudskej prirodzenosti. V raji ešte nie sme. Preto na svete nebude mier. No kedy mali ľudia spokojné duše a dobré srdcia, vojen a konfliktov by bolo menej. Mier začína vo vnútri každého človek

...stav rešpektovania a priznania práv tomu inému (resp. inej skupine)

...stav zbraňového pokoja (pričom do oboru zbrane spadajú aj zbrane mentálneho charakteru) a to ako na úrovni rodiny, alebo na úrovni štátov

...(môj obľúbený) mier je, keď ráno pred školou môžeš ísť pokojne na rožky do obchodu bez toho, aby si sa bál, že niečo vybuchne, že môžeš čítat to čo chceš a nadávať na koho chceš...mier je keď si s niekym v objatí a neobímaš ho preto, že zajtra odchádza a možno ho už neuvidíš, ale že sa pri ňom aj zajtra zobudíš... [z medzinárodného pohľadu] je to to isté...len si kúpiš croasant, čitaš new york times a máš priateľa brazílčana :)

Môj neskomprimovaný názor na mier v Európe chcel byť viac micro pohľadom na vzťahy a súvislosti, ktoré sú hlboko pod nadnárodnými inštitúciami a ich rezolúciami:

“Mier začína vždy zdola. Ako výstižne povedala nositeľka nobelovej ceny za mier: “Mier začína doma”. Skúsenosť nás učí, že rodina je základnou bunkou každej prosperujúcej spoločnosti. Keď budú tieto “mini spoločnosti” vnútorne v harmónii a jednote, potom ukážeme svetu ako vyzerá spoločnosť v rozkvete! Mier v Európe pre mňa stojí na mladej generácii, ktorá má možnosť vyjadriť svoj potenciál, ktorý veľa inštitúcii udupáva. Vzdelávanie žije kreativitou a umením, ktoré smeruje k budovaniu spolupatričnosti a vzájomnej pomoci. Mier je čas keď sa spoločnosť môže orientovať na iné, ako len na základné potreby. Sila Európy pramení z rôznorodosti a spoločných hodnôt. Konflikt nahradila inšpirácia, obvaha predišla strach a pokora nás denne učí rešpektu a zodpovednej slobode. Toto je pre mňa mier.”

Čo pre teba znamená mier v Európe?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?