Ako byť kreatívny a pritom nevymyslieť nič "nové"?

Autor: Jakub Betinský | 27.12.2012 o 14:51 | (upravené 27.12.2012 o 14:57) Karma článku: 6,00 | Prečítané:  887x

Kreativita je dnes leitmotívom skoro každého životopisu, pracovného pohovoru či úspešného biznis modelu. Dá sa s ňou vyplniť nejedna fugu na trhu a je to jedna z vecí, proti ktorej slovenské školstvo aktívne bojuje. Wikipedia vám povie, že ide o každú inovatívnu a novú myšlienku, ktorá ma nejakú hodnotu. V krátkosti chcem ukázať na to, prečo s týmto tvrdením nesúhlasím a podeliť sa s iným pohľadom.

Aby som použil Tolkienovo majstrovké pero a pokúsil sa začať jazykom Stredozeme, napíšem to toto:

"Viem, že všetko čo Ilúvatar [Otec všetkého] stvoril bude trvať navždy. Nemôžeš k tomu nič pridať a nič z toho vziať. To, čo Ilúvatar spravil, je že nás nechal stáť pred všetkým týmto v bázni a úžase. Čokoľvek sa stane a môže stať, to sa už stalo predtým. On robí tú istú vec stále od znova."

Často som si myslel že byť kreatívnym znamená prísť s niečim "brand-new" s čím ešte nikto neprišiel a vymyslieť to úplne od základu. Niečo originálne a súčasne trefné a taký "eye-opener". Časom vnímam, že aj keď je na tom kus pravdy, stále k tomu chýba dodať to kľúčové.

Svet a život je už dávno "vymyslený" a nič nové k tomu nedokážem pridať, ani vziať.

Banálny príklad: predstavte si hocijakého veľkého objaviteľa, vynálezcu alebo génia, o ktorom ste čítali alebo je vám pre jeho prínos blízky [pre mňa to bude Steve Jobs]. Vymyslel niečo sám alebo bol prvý čo uvidel viac ako iní? Pochopil ako určitá vec naozaj funguje, popísal ju a vysvetlil alebo dal dokopy časti, ktoré by iní ani nevidel, že idú k sebe a vynašiel niečo, bez čosi si dnes život ani neviem predstaviť. Inými slovami, každý jeden z týchto ľudí sa dostal bližšie k pravde - o tom ako veci fungujú (napr. prírodné zákony) a ako ich použiť v náš prospech.

Byť kreatívny znamená dávať veci na povrch... v architektúre, v ekonómii, v umení, v práve, vo filozofii, biomedicínskej fyzike, vo vzdelávaní alebo stavebnom priemysle. Kdekoľvek ste a čokoľvek robíte.

Kreatívny človek je vynálezca! Vy-našiel niečo. Je to o hľadaní ešte nenájdeného. Kreativita nie je absurdný pokus spraviť z ničoho niečo, ale práve naopak, mať rešpekt a bázeň pred tým "niečim". Nejde o vymýšlanie v tomto slova zmysle, ale o všímanie a otvorenosť vidieť veci inak. ["think different"]

Tých, čo to dokázali.. tých považujeme za géniov. Ale pravdou zostáva, že je to úloha každého z nás a verte mi, na veku nezáleží.

Kreatívny deň prajem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Je tu pakt o neútočení: Vláda, extrémisti, propaganda

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová.

EKONOMIKA

Fico zabral Gabčíkovo, aby ho opravil. Ani po mesiacoch s tým ani nezačal

Celý spor je na medzinárodnej arbitráži.


Už ste čítali?