reklama

O sile príbehu a ako rozbiť pohľad na samozrejmosti

Skončil sa nám víkendový tréning zameraný na prezentačné zručnosti, pod taktovkou skvelých trénerov Mirky Durankovej a Michala Novotu. Leitmotív bol veľmi priamočiary: sila príbehu a jeho využitie v prezentácii či dennej komunikácii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Priznám sa vám, že mi to na prvé počutie znelo až príliš jednoduché. Ale to je asi súčasťou nášho "prekliatia vedomostí".. jednoduché nám asi nie je ľahké prijať bez zložitého hodnotenia.

Jednoduchosť spočíva v tomto: "Tajomstvo efektívnej komunikácie spočíva v príbehu."

Na úplný začiatok sa chcem spýtať, s ktorým z týchto šiestich mien ste sa už niekedy stretli:

Ken Burns, Garr Reynolds, Hans Rosling, Ronal Reagan, Lakshmi Pratury a Lukáš Zachar.

Bez sebemenšieho okolkovania sa verím zhodneme na tom, že aspoň prezident Reagan zachránil nejednému kožu. Nespomínal ani jedného z nich náhodou a právom sa pýtate otázku, čo tieto osoby spája s príbehom ako komunikačným prostriedkom? Všetci z nich dokázali použiť príbeh ako nástroj, s ktorým dokázali zaujať svoje publikum a získať ich pre svoj cieť. Aký? Odísť z prednášky, talku, spomienkovej udalosti alebo prezentácie s plnou hlavou myšlienok a nových informácii. Ale - a to musím zdôrazniť - nejde ani tak o získavanie nových informácii, ako o to akým spôsobom, a či vôbec, dokázali naštiepiť štruktúru tých starých. Podnietiť nás ku kreativite a vnútornej revolúcii. Ako to trefne povedal sir Ken Robinson: "Reformovaním sa snažíme iba pozmeniť zle nastavený systém. Ale veľakrát je potrebné oveľa viac. Zmenu systému a tá prichádza jedine revolúciou." A v tejto metafore vás chcem pozvať k čítaniu sily príbehu. Príbeh a informácie, ktoré sa nám cezeň ponúkajú neslúžia k pozmeneniu. Ich zámer je oveľa vyšší. Dobre vypovedaný príbeh má silu vnútornej revolúcie v človeku, ktorý ho počúva. Otočiť ho o 360°, aby sa pozrel sám na seba inak a vykročil tým istým smerom, ale úplne odlišným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz by som vám chcel predstaviť pohľady troch z vyššie udelených osobností, a v ďalších článkoch sa budem venovať aj zvyšným. Ken Burns . Pre mňa do nedávna neznáme meno. Ken je americký dokumentarista, ktorý pochopil výpovednú silu príbehu a spôsob, akým je ho potreba vyrozprávať. Dvakráť nominovaný na Academy Awards a výherca Emmy Awards. Ken žije a pozerá sa na svet cez veľmi jednoduchú, ale paradoxne presnú rovnicu: 1+1=3.

Skúste si dať minútu na nájdenie svojho vlastného vysvetlenia. (...) Viacero ľudí túto rovnicu už použilo rôznymi spôsobmi, ale Ken našiel ten svoj. Vo všeobecnosti povedané, vždy odráža narušenie samozrejmosti - iný pohľad na veci, na ktoré sa pozeráme ako na samozrejmé, alebo zaužívané. Z toho vyplýva, že sme zvykom nútení nepýtať sa nové otázky ohľadne starých vecí. Medzi ľudmi sa teda šíria odpovede, a nie otázky na ne a ľudia nie sú naučený myslieť ani kriticky, ani divergentne (pre väčší kontext odporúčam toto video).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo je tou jednotkou naviac pre Kena (1+1=2+1)? Hovorí takto, celok je vždy viac, ako jeho časti. Keď hovoríme o príbehu, nie je to iba faktografia podložená skúsenosťou, ale úplne nový zážitok, ktorý zostane v ušiach a srdciach publika. Nebudem tu hovoriť viac a nechám priestor vaším otázkam. Dá sa celok brať ako časť niečoho väčšieho? Garr Reynolds . Taktiež donedávna neznáma osobnosť, v ktorej ale nachádzam veľkú motiváciu. V profesnom živote zameraný na dizajn, marketing, branding a efektívnu komunikáciu, plus autorom zaujímavých kníh. Okrem toho všetkého, je tiež vyhľadávaným spíkerom na viacerých TED eventoch (bude o nič reč v ďalšom článku).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja sa zameriam na jeho talk z tohoročného TEDxKyoto, ktorý sa volal "Príbeh, Predstavivosť a Umenie". Aký je jeho pohľad na príbeh ako jeden z najefektívnejšich spôsobov prezentácie?

V skratke hovorí, že jeho skutočná prezentácia je o myšlienkach a príbehu podanom vizuálne. Obrázky v pohybe [príbeh] sú najlepším generátorom emócii. Tie zostanú aj tam, keď sa na slová už zabudlo. Vizuálny príbeh je najlepším nositeľom kombinácie emócii a myšlienok. Lukáš Zachar . Týpek, s ktorým sme udreli na spoločnú strunu, a vyberám ho zámerne. Zdieľame veľa podobných pohľadov na potrebu revízie kritického myslenia, ktoré používame pri stretnutí s bezdomovcami. Sila príbehu je presne ten druh nástroja, ktorý dokáže rozbiť naš zaužívaný pohľad (1+1=2), ktorý sme dostali ako odpoveď, pričom otázka nebola naša.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako pre Lukáša funguje príbeh: predstavte si, že prejdete okolo bezdomovca, ktorý vás žiada o nejaký groš. Zostane bez povšimnutia, a vy kriticky zhodnotíte, že alternatívne náklady na zastavenie sa a krátky rozhovor sú privysoké. Predstavte si teraz, že tohto bezdomovca pomenujeme Jakub. Povedzme, že Jakub pochádza z Rajca, po úspešnom vyštudovaní viacerých škôl v zahraničí sa vrátil späť na Slovensko, má peknú rodinku, aktívne pracuje na revolúcií vo vzdelaní... ale z dôvodov známých iba jemu, prepadne alkoholu a gemblérstvu. Nasleduje hanba voči vlastnej rodine, ktorú dostal do finančných problémov a ocitá sa rovno na ulicu.

Vráťme sa pár minút dozadu. Opäť kráčate po tej istej ulici a vidíte nejakého bezdomovca a už z diaľky ho ropoznávate. Jakub! Už ste sa pri noň raz veľmi krátko pristavili a viete, že sa snaží prestať piť, ale nedarí sa mu. On si vás už možno nepamätá, a víta vás s načiahnutou rukou? Dali by ste mu nejaké peniaze?

Lukáš zakončuje tento príbeh a hovorí, že na celú otázku sa pozeráme zle. Otázkou nie je či prispejem bezdomovcovi, ktorý ma prosí o peniaze, ale či pomôžem človeku, ktorý ma prosí o pomoc. A toto je sila príbehu. Z anonymného bezdomovca sa stal Jakub. Solidaritu nahradil vzťah, a z povinnosti sa stal vlastný záujem.

Tento článok uzavriem malým "trailerom", a spomeniem štvrtého človeka, ktorý vie o príbehu svoje. Pani Lakshmi Pratury, inšpirujúca osobnosť z Indie, ktorá svojou prácou pomáha k vytváraniu spojiva medzi myšlienkami západu a východu. V jednej diskusii hovorí na záver takto: "Život nám neodmeriavajú okamihy, ktoré nám zobral. Život je meraný v okamihoch, ktoré nám zobrali dych."

Prajem vám dni plné revolučných príbehov!

Jakub Betinský

Jakub Betinský

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chodím stopom. Mám rád bezdomovcov a dobrú muziku. Viem byť sarkastický a občas pôsobím neisto. Chcem sa veľa naučiť a preto píšem. Quem te Deus esse Jussit, et humana qua parte locatus es in re, Disce. (Parsius, Satiry) Zoznam autorových rubrík:  OČAMI, KTORÉ VIDIA EIFFELOVKUSTOPÁROV SPRIEVODCA PO SLOVENSSPOLOČENSKÝ DŽOJNTHLASY ULICECESTA TAM A SPAŤNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu